Odborná poradňa

 
Prof. Ing. Ivana Hričovského, DrSc., doctor honoris causa

 

 

"Od prvých dní po prijatí na brnenskú alma mater (Mendelova univerzita) a neskôr na špecializovanú záhradnícku výučbu do Lednice, som svoj život zasvätil Pomone, rímskej bohyni úrody".

 

Je pre našu firmu cťou a vyznamenaním, že tento vzácny odborník venuje svoj čas aj pre čitateľov a návštevníkov našej webovej stránky, ktorí na tomto mieste môžu posielať svoje otázky, postrehy či skúsenosti pánovi profesorovi. Bude na ne reagovať a v duchu svojej zanietenej osobnosti pomáhať odpoveďou všetkým, ktorí o jeho pomoc požiadajú.
 

Dňa 7. januára 2010 udeľoval prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič v historickej budove Slovenskej národnej rady dvadsiatim významným osobnostiam kultúrneho, vedeckého a športového života najvyššie štátne vyznamenania. Nechýbal medzi nimi Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc, dr.h.c., predseda Slovenského zväzu záhradkárov, ktorý je na celom Slovensku a v zahraničí známy ako významný pomológ a neúnavný propagátor záhradníctva a ovocinárstva. Po skončení štúdia na záhradníckom odbore Vysokej školy záhradníckej v Lednici na Morave pôsobil v ovocinárskom výskume na Šľachtiteľskej stanici v Rajeckých Tepliciach, Zarieč-Keblove, plantáži drobného ovocia v Okoličnom, VÚRV v Piešťanoch a Výskumnom ústave ovocných a okrasných drevín v Bojniciach (čestné občianstvo mesta Bojnice), aby napokon v roku 1989 "zakotvil" na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, kde sa zaslúžil o zrod Fakulty záhradného a krajinného inžinierstva. Na akademickej pôde vychoval veľa odborníkov ovocinárov a záhradníkov pre potrebu záhradníckej praxe. Svoje bohaté vedomosti však rozdáva aj širokej laickej verejnosti. Ročne absolvuje stovky prednášok a praktických inštruktáží, je členom redakčných rád i prispievateľom v mnohých časopisoch, vídame a počúvame jeho cenné názory a praktické rady v  Slovenskej televízii i Slovenskom rozhlase, je autorom desiatok odborných publikácií... Na otázku, ako sa mu to darí všetko skĺbiť a ako všetko stíha, odpovedá s typickým úsmevom: "To preto, že práca vždy bola a stále je mojím koníčkom."
Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc., dr.h.c. sa na svojej životnej dráhe riadi myšlienkou Cicera, že zo všetkých zamestnaní, ktoré prinášajú úžitok, niet lepšieho ako učiteľstvo, prax a bádanie.

Na návrh ministra pôdohospodárstva SR dostal v roku 2007 Zlatú medailu Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky a poďakovanie za celoživotné dielo v prospech rezortu, v ktorom pôsobil 34 rokov. 

Vyše päťdesiatročné odborné pôsobenie pána profesora možno charakterizovať týmito míľnikmi: výroba, výskum, šľachtenie, riadenie, pedagogická práca. Ako hovorí, po celý život sa snažil o realizáciu Komenského slov: "Nikto sa nerodí sám pre seba, ale pre spoločnosť. Poslaním každého človeka je, aby pomáhal zdvíhať aj latku poznania celého národa."

 

Prepáčte, pán profesor, ak sme na niečo zabudli, je toho chvályhodne veľa...

 

Prosíme ctených záujemcov o odpovede, aby vždy uviedli aj oblasť Slovenska, v ktorej majú záhradu.

Odpoveď pána profesora bude môcť byť oveľa konkrétnejšia. Odporúčame tiež čítať ostatné otázky

a odpovede, kde už možno existuje odpoveď na rovnaký záhradkársky problém. Ďakujeme.

 

 

Otázka

dobrý deň, aké sú vhodné ovocné stromy do pieskovej pôdy zo spodnou vodou 05 - 1,5 m v závislosti od ročného obdobia a množstva zrážok. Akým spôsobom a čím je možné dopĺnať živiny ovocným stromom Mráz Malacky.  

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Odporúčam sadiť stromy so slabšími, plytšími koreňmi. Pôdu vyživovať prirodzeným hnojivom, napr. kompostom alebo mašťaľným hnojom. Po krátkom čase bude výživná a stromky odolnejšie voči chorobám. Jablone sadiť na podpník MM106, hrušku na podpník Dula A2, čerešňu na Gisela 5.

Otázka

Dobrý den, rada by som sa spýtala na pestovanie čučoriedok. Záhradu máme v Kmeťove, nedaleko Vrábel. Zasadili sme tri druhy, kamčatskú, Heidy a kanadskú. Tej Kamčatskej zožltly a opadali listy. Je to nejaká choroba? Vyžaduje kamčatská čučoriedka špeciálnu chemickú ochranu, ak áno akú? ďakujem za odpoved. Ďakujem 

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc. 

Zemolez kamčatský (kamčatská čučoriedka) vyžaduje rašelinový substrát. Ostatné Vami opísané druhy odporúčam pestovať v minimálne 10 l kontajneroch s kyslou, rašelinovou pôdou a častou závlahou. Čučoriedky ošetrujeme proti chrastavitosti, napr. prípravkom Discus. Na stránke www.zahradny-raj.sk nájdete aj aktualizovanú chemickú ochranu rastlín a stromov v okienku Služby pre Vás.

Otázka

Prajem príjemný deň, kedže neviem, ako sa opýtať p.prof.Hričovského, obraciam sa o pomoc s odpoveďou na otázku, kedy a ako rezať orech.Literatura tvrdí, že v auguste, ale to sú na strome plody.Chcem mať v tejto otázke jasno. Ďakujem Vám vopred za odpoveď. S pozdravom Vám aj p.profesorovi F.Švec, Nitra 

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc. 

Oproti starším informáciám, orech kráľovský režeme koncom apríla a začiatkom mája, keď sú prírastky dlhé cca 7 - 10 cm. Rany neslzia, hneď sa hoja. V tomto období a po zbere plodov nerežte v žiadnom prípade. Vtedy sa totiž rany hoja 8 - 1O rokov!

Otázka

Dobrý deň, dnes som v relácii "Farmárska revue" videla Váš príspevok o chorobe orechov. Mám cca 10 rokov starý štepený orech a doteraz som nemala na ňom zdravé orechy. 2 roky po sebe som ho striekaala meďnatými prostriedkami ale bezvýsledne. Orechy susedov sú zdravé. Myslíte si, že by bolo najlepšie orech vyrúbať? Ďakujem vopred za radu. 

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Dovolím si pochybovať, že ide o štepený orech. Pred 10 rokmi totiž ešte u nás neexistovali. Zrejme ide vo Vašom prípade o semenáč. Odporúčam robiť postrek meďnatými prípravkami  začiatkom jari a koncom apríla a začiatkom mája urobiť rez a presvetliť korunu. Svetlá koruna bráni väčšiemu napadnutiu škodcami. Ak máte záujem o štepený orech, obráťte sa na Ing. Ďurišovú do Veselého pri Piešťanoch (fi Plantex) a zakúpte odrodu Mars (samoopelivý druh) alebo Saturn. Sú odolné voči antraknóze i bakterióze orecha.

Otázka

Pán prof. Hričovský. Prosím Vás o radu aké druhy starých odrôd sliviek a jabloní by boli vhodné na výsadbu do oblasti okresu Svidník / konkrétne obec Kračúnovce. Chcem si nanovo založiť ovocný sad, ako mám správne postupovať. Ďakujem a prajem veľa zdravia. M. Drabbová. 

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Najprv Vás chcem upozorniť, že pri hľadaní sadeníc starých odrôd budete mať problém a nie sú ani tak odolné voči chorobám ako šárka slivková a iným škodcom ako novšie odrody. Posielam Vám aj staršie aj nové typy. 

Staršie druhy jabloní: 

Sklenené letné; James Grieve, Idared, Raneta zimná, Wagnerova, Ontario, Jonatan 

Novšie druhy jabloní: 

Júlia - letná; Rubinola - jesenná; Topaz - zimná

Staršie druhy sliviek:  

Bystrická, Malvazinka, Zelená ringlóta, Althanova ringlóta 

Novšie druhy sliviek:

Katinka, Hanita, Čačanská lepotica, Jojo - úplne rezistentné voči šárke.

Ak si chcete byť 100% istá kvalitou sadeníc, je to trocha ďaleko, ale odporúčam fi Plantex vo Veselom pri Piešťanoch.

Otázka

Dobrý deň pán profesor, chceli by sme Vás poprosiť o radu. Žijeme na okraji Detvy v otvorenej doline a chceli by sme sadiť ovocné stromčeky - jablone, hrušky, slivky, čerešne, a ak by sa dalo tak aj marhule a broskyne. Chceli by sme vedieť aké druhy by do tohto prostredia boli vhodné, kedže je tu často vietor, chladný. Pred tromi rokmi sme vysadili nízkokmenné stromky na podpníkoch M9 a MM106, no zatiaľ sú rovnaké a ani nerodili. Vopred Vám ďakujeme za radu.

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc. 

Odprúčam Vám výsadbu na jeseň, ak máte možnosť, prídite 15.10. do fi Plantex vo Veselom pri Piešťanoch, môžem Vám poradiť osobne, zatiaľ tieto infirmácie:

Jablone: na podpník MM106 Júlia, Rubinola, Topaaz ( veľmi odolné voči chrastavitosti a múčnatke);

Hrušky: na podpník A2 Wiliamsova, Konferencia, Dikolor, Lucasova;

Čerešne: na podpník Gizela 5 Karešova, Gaštanka;

Slivky: na podpník St. Julien Katinka, Hanita;

Maruľa: Veharda

Broskyne: Redhaven, Flamingo

Ešte Vám do Vašej oblasti odporúčam štepený orech odrody Mars.

Otázka

Dobrý deň, p. Hričovský, chcel by som poprosiť o radu. Žijem v obci Rakúsy, okres Kežmarok (nadm.v. 710 m/nm) a chcel by som sadiť ovocné stromčeky - jablone, hrušky, slivky, čerešne. Chcel by som vedieť, aké druhy a na akom podpníku, pretože je tu ílovitá pôda. Vopred ďakujeme za radu. 

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc. 

Odporúčam na výsadbu ovocných stromkov vykopať jamy 60x60x60 a pridať kvalitnú ornicu s prímesou piesku.

Jablone - na podpník MM106 odroda JÚLIA, prvé letné jablko, odolná voči múčnatke a chrastavitosti, rodí každoročne;

                RUBINOLA, jesenné jablko a TOPAZ, zimné jablko, obidve odrody plne odolné.

Hrušky -  na podpník Dula alebo Planka odrody KONFERENCIA a LUCASOVA, veľmi vhodné na Kysuce.

Slivky -    na podpník Mirobalán odrody KATINKA, rodí koncom júla, HANITA, koncom augusta a ČAČANSKÁ LEPOTICA, koncom

               septembra. Sú odolné voči šárke slivkovej.

Marhule - na podpník Rubira odrody s postupným kvitnutím VESELKA, VEHARDA, VELITA, VELBORA.

Broskyne - na podpník mandle odroda REDHAVEN, vhodná do severných oblastí.

Čerešne -  na podpník Čerešne vtáčej odrody skoré, nečervivé KAREŠOVÁ, GAŠTANKA a RIVAN.

Ešte odporúčam venovať sa aj pestovaniu ríbezlí, egreša, černíc, malín a jahôd.

Otázka

Prosím Vás o radu. Mám zasadenú višňu, ktorá je výhonkom z inej višne. Mám ju 5 rokov, na jar krásne zakvitne, ale kvety vždy popadajú. Chcel by som vedieť, či sa dá preštepiť a akou odrodou? S pozdravom M. Endrész z Levíc

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc. 

Vaša višňa je cudzoopelivá, preto kvety opadajú. Odporúčam ju prevrúbľovať. Vrúble zo samoopelivej odrody napr. Morela neskorá odoberte v decembri a uchovajte v jame v pôde alebo v chladnej pivnici v papieri do jari. V marci vrúbľujte na spojku, alebo jednoduchšie pod kôru v apríli, keď už prúdi v strome miazga. Na ostatnú, neprevrúbľovanú časť višne v čase kvitnutia urobte postrek 1% Boraxom.

Otázka

Som z Martina a chcel by som zasadiť orech najlepšie nízkokmeň, kde sa dá objednať prípadne , či sa dá vypestovať, keď zasadím plod vlašského orecha. Ďakujem

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Orech kráľovský, ľudovo vlašský patrí k najkoncentrovanejším potravinovým zdrojom živín. Znižuje hladinu cholesterolu a stará sa o vytváranie nervového tkaniva a potrebného množstva protilátok. Obsahuje len malé množstvo cukrov (sacharóza a dextróza), čo je veľká výhoda pre diabetikov – vysoká nutričná hodnota a ľahká stráviteľnosť. Orech kráľovský obsahuje vysoko kvalitné proteíny. Sú dobrým zdrojom vitamínov skupiny B. Obsahuje tiež celý rad minerálov, napr. fosfor, draslík, železo, horčík. Zo stopových prvkov je to napr. zinok, ktorý má veľký vplyv na imunitný systém.

Stanovište
Nadmorská výška by sa mala pohybovať okolo 300 až 350 m, priemerná ročná teplota nad 8 °C a priemerná suma zrážok 600 až 750 mm. Treba sa vyvarovať mrazovým kotlinám, kde je väčšie riziko poškodenia neskorými jarnými mrazmi. Orech je svetlomilný druh, preto vynechávame pozemky, ktoré sú zatienené alebo polotienisté. Čo sa týka pôdy – najviac im vyhovujú stredne ťažké pôdy s dostatočnou zásobou vápnika a humusu. Neznáša veľmi suché, veľmi ťažké, trvale premokrené a studené, ako aj chudobné pôdy.

Výsadba a odrody

Pre intenzívne výsadby, ale aj pre drobných záhradkárov odporúčam štepené výpestky. Výhoda štepených orechov spočíva v skoršom nástupe do rodivosti (prvá úroda už v 3.– 4. roku po výsadbe). V našich záhradníckych škôlkach sa vyrábajú v menšom množstve. Ale v dnešnom obchodnom svete pre našich predajcov nie je problém zohnať kvalitný výsadbový materiál. Odporúčam overenú fi Plantex vo Veselom pri Piešťanoch. Ak už sa dostaneme k takémuto materiálu, nezabúdajme (ako vždy pri kúpe rastlinných výpestkov) poriadne si ho prezrieť. Výsadbový materiál má byť podľa európskych noriem riadne označený, nesmú na ňom byť žiadne príznaky chorôb a škodcov a musia pôsobiť zdravo. Prednosť dávame jednoročným výpestkom bez obrastu, tvz. hrotiakom.
Pre naše územie sú vhodné nasledovné odrody:
Jupiter - polopapiernáč, rast je spočiatku bujný, neskôr stredne bujný, koruna guľovitá a mierne previsnutá. Je cudzoopelivý, vhodný opeľovač je “Mars“. Plod veľký, veľmi dobre vyplnený jadrom, ktoré tvorí 51 %. Má dobrú skladovateľnosť. Chuť jadra je lahodná, nasladlá. Je dosť odolný voči zimným, ale aj neskorým jarným mrazom.
Lake – polopapiernáč, rast bujný až stredne bujný, polovzpriamená koruna. Je samoopelivý. Plod je veľký, ľahko lúskateľný, jadro má priemernú kvalitu a dobrú chuť. Nebýva poškodený neskorými jarnými mrazmi.
Mars – polopapiernáč, rast stredne bujný, tvorí širšie koruny. Je samoopelivý. Plod je veľký, jadro tvorí 52 % hmotnosti. Jadro má veľmi dobrú nasládlu chuť. Vykazuje odolnoť voči mrazom a bežným chorobám.

Otázka

Dovolte mi spytat sa pana prof. Hricovskeho, ake odrody jabloni, hrusiek, marhul, broskyn a sliviek by som mal zasadit pre 5 clennu rodinu v obci Dolné Obdokovce, nedaleko Nitry. Poda je tu stredne tazka, ilovita. Dakujem. Ing. S.L.

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Vážený pán, ílovité pôdy trpia napučiavaním a zlievaním, a teda vyžadujú častejšie mechanické prekopávanie i rýľovanie. Ílovitá pôda nie je vhodná na pestovanie ovocných drevín, preto sa predovšetkým zamerajte na jej postupné zlepšovanie, a to aplikáciou kompostov a mulčov do pripravených jám a okolia budúcich stromov. Tiež by som sa upriamil na listové hnojenie, ktoré vám zabezpečí dostatočný príjem akýchkoľvek látok na akejkoľvek pôde do rastliny. Odporúčam nechať upravenú pôdu odležať jeden rok bez výsadby.

Odrody na výber

Hrušky    Wiliamsova /letný zber/, Konferencia /jesenný zber/ a Dikolór /zimný zber/  na podpník Dula MA

Jablone  Júlia 1 ks /letný zber/, Rubinola 2 ks /jesenný zber/, Pinova 1 ks /zimný zber/, Golden Delicious 2 ks, Topaz 2 ks na 

              podpník M9, možnosť pestovať v tvare štíhle vreteno v spone 1,5 m v rade. Po zasadení opatriť oporným kolíkom z agátu

Čerešňa Kordia 1 ks

Višňa     Maraska 1 ks

Marhule Maďarská a Veľkopavlovická 

Broskyne 2 ks Redhaven a 2 ks Cresthaven,

Slivky v júli rodiaca Katinka a v auguste rodiaca Hanita.

Nezabúdajte, prosím, aj na drobné ovocie. Určite odporúčam 30 ks malín, 100 sadeníc jahôd, 4 kríčky čierných, 6 kríčkov červených a 2 kríčky bielych ríbezlí.

Otázka

Dobrý deň pán profesor, radi by sme sa vás spýtali či je vhodné ťahať slivky po vedení ak áno aké sú vhodné odrody sliviek a jabloní. Stenu máme orientovanú na SV a umiestnená je medzi dvoma domami. Sme z obce Zavar okres Trnava. Ďakujeme za odpoveď a želáme veľa zdravia pri vašej práci.

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Ďakujem za želania a posielam odpoveď.

Slivky sa dajú pestovať aj v tvare tzv. palmetty, teda na drôtenke a odporúčam zakúpiť tieto odrody na podpníku St. Julien (stredne rastúci podpník, vhodný pre slivky, marhule a broskyne):

SLIVKY: KATINKA (rodí v júli), HANITA (rodí v auguste), ČAČANSKÁ LEPOTICA, PREZENTA. 

JABLONE:  na podpník M9 – najpoužívanejší podpník pre jablone, slaborastúci, vhodný pre pestovanie štíhleho vretena, na drôtenku. Strom na tomto podpníku vyžaduje oporu. Má plytký koreňový systém a dostatkom koreňových vlásočníc náročný na závlahu. Odporúčam využívať pre rovinaté oblasti alebo MM 106 – stredne rastúci podpník, využíva sa vo svahovitejších terénoch, nevyžaduje oporu, pre zber je nutný rebrík a druhy odolné proti chrastavitosti a múčnatke JÚLIA, RUBINOLA, TOPAZ, FLORINA, PINOVA, MELODIE.

Otázka

Dobry den vazeny pan profesor, v zahrade dopestujeme v priemere 200-250 kg jablk rocne. Takmer kazdy rok pocas uskladnenia v priebehu zimy (murovana záhradna pivnica polozapustena do zeme, podlaha povodna zemina, pomale vetranie, minuly rok steny a strop natrete vapnom) velku cast jablk pokryje slaba vrstva pliesne vatoviteho vzhladu a slabeho zapachu vo vrstve hrubky 0-3 mm, najviac okolo stopky. Poprosim Vas o odpoved na tri otazky: 1 - Je este mozne taketo jablka konzumovat? 2 - Ak ano, ako mam tento problem odstranit (napr. v akom roztoku mam jablka umyt alebo vykupat...) 3 - Aka je podla Vas pricina vzniku tejto pliesne a ako ju mam odstranit? Velmi pekne dakujem a prajem Vam vela zdravia a uspechov. S pozdravom Ing. Sedlak.

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Ďakujem Vám za želania, tiež Vám prajem hlavne veľa zdravia. Pre uskladnenie v pivnici platia tieto zásady: teplota v rozmedzí 3-5 st. Celzia, vzdušná vlhkosť 85 - 90 %, po odznení mrazov dôsledné vetranie. Jabĺčka dôkladne omyte teplou vodou a konzumácia Vám neublíži. Chorobami ovocných stromov sa výlučne zaoberá Ing. Juraj Matlák, môžete sa na neho nakontaktovať na tel. čísle 0911 507 222 každý pondelok a štvrtok medzi 9:30 - 12:00 hod. 

Otázka

Dobrý deň, chcem Vás poprosiť o radu, kedy je najlepšie štepiť orechy. Pokúšam sa o to už 3 roky a zatiaľ bezvýsledne.
Nachádzame sa v oblasti Vrbového v okrese Piešťany. Neviem ako sa volá orech, ktorý chcem štepiť. Rástol v záhrade, ktorú sme kúpili. Je to orech s veľkými plodmi a tenšou škrupinou. Asi polopapiernáč. Spodná voda je v hĺbke asi 10 m. Rozbor pôdy sme nerobili, ale je to štrkovo - hlinitá pôda. Som dlhoročný záhradkár (mám 79 rokov), sám si štepím a pestujem väčšinu ovocných stromov, čo mám, ale s tým orechom sa trápim bezvýsledne už veľa rokov. Budem veľmi rád, ak mi poradíte a podarí sa mi ho rozmnožiť. Teším sa na Vašu radu. Anton Braško.Vopred ďakujem za radu. 
 

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Pán Braško, prajem Vám veľa zdravia a tu je moja rada. Pre Váš orech bude vhodné prstencové očkovanie (podrobnosti nájdite na internete) koncom júna. Môže sa štepiť aj vo februári, ale to je už pasé. Určite Vám odporúčam vysadiť ešte jeden orech, odroda Mars alebo Lake (odolné voči antraknóze), keďže Váš orech je s najväčšou prevdepodobnosťou čiastočne opelivý a potrebuje ďalšieho opeľovača. Spomínané odrody kúpte (alebo si nechajte poslať) vo fi Plantex vo Veselom pri Piešťanoch. Vždy odporúčam ich, pretože sú zárukou absolútnej kvality výpestkov.    

Otázka

Dobrý deň pán profesor. Dovolil by som si Vás poprosiť o radu pri výbere druhu podpníkov a rezistentných odrôd jabloní a hrušky do mojej záhrady. Bývam v Rimavskej Sobote a chcel by som si v malej záhrade pri dome vypestovať ovocnú stenu z troch jabloní a jednej hrušky. Ovocie z uvedených odrôd by malo byť vhodné na dlhšie skladovanie. Neviem, či by boli vhodné odrody typu Golden Delicius, Jonagold. Prosím zosúladiť odrody aj podľa nárokov na opelenie. Zaujímal by ma aj spon výsadby uvedených stromčekov. Ďakujem, F. Peržeľ

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Odporúčam Vám sadiť jablone na podpníku MM106 (stredne silný) do sponu 3 m. Z odolných odrôd radím TOPAZ, FLORINA, ANGOLD alebo zo starších ale citlivejších GOLDEN DELICIOUS, JONAGOLD RED, IDARED.

Hrušku na podpníku DULA v spone 3 m odrody LUKASOVA, DIKOLOR.

Otázka

Dobrý deň pán profesor, teraz sme kúpili záhradku vo Zvolene v doline Podborová. Pekne prosíme o radu aké druhy ovocných stromov by bolo vhodné tam zasadiť (čerešna, slivka, jablko, hruška)a tiež aké druhy ríbezlí a egrešu. Prosím, poraďte nám aj kde je najlepšie dané druhy kúpiť. Ďakujeme veľmi pekne za radu, J. Lietava

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Do Vašej záhradky odporúčam tieto ovocné dreviny a drobné ovocie:

na podpník Gisel A 5 samoopelivý druh čerešne LAPINS; slivky HANITA, KATINKA, ČAČANSKÁ LEPOTICA; jablone na podpníku MM 106, M 9 alebo M 26 JÚLIA, TOPAZ, RUBINOLA, FLORINA; hrušky JANA, WILIAMSOVA, KONFERENCIA na podpník Dula; egreše INVICTA, PAX; ríbezle biele BLANKA, DOMINIKA, červené ROVADA, DETVAN, čierne BONA, TITANIA. Pre kúpu kvalitných sadeníc a výpestkov sa s dôverou obráťte na www.plantex.sk.

Otázka

Dobrý deń, byvam na Horehroní nadmorska výška 1700m, chcela by som sa poradiť aky druh jablk/druh stromu/ by bol vhodný na zimné uskladnenie, nízkokmenné, taktiež čerešńu. I. Tešlarová

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Čo sa týka jabloní, zasaďte na podpníku MM106 napr. durh RUBÍN, RUBINOLA, JÚLIA, ONTARIO; do vašej nadm. výšky čerešne neodporúča,. ale veľmi vhodné sú višne, napr. na podpníku Gisel A 5  MORELA NESKORÁ.

Otázka

Chcel by som preto touto cestou o radu v nasledovnej veci: Na pozemok pri Krupinie (krupinské kopanice) chceme vysadiť pár jabloní, nejaké hrušky a slivky. Nepotrebujeme nejakú vysokú produkciu, aby bolo aspoň nejaké vlastné ovocie pre rodinku. Toto stanovište je však špecifické veľmi plytkou pôdou, ktorá v lete dosť silno presychá. Veľmi sa tam darí čerešniam, no jablone, či hrušky sú zriedkavejšie a slivky sme našli iba sporadicky. Vedeli by ste mi prosím poradiť, ktoré podpníky a príp. aj aké odrody sú do týchto podmienok pre tieto tri druhy drevín vhodné. Nepočítame tam s intenzívnou starostlivosťou (okopávanie a závlaha) takže by mali zniesť aj takéto extrémnejšie podmienky. Taktiež by to mal byť aspoň stredne intenzívne rastúci podpník, pretože nízke tvary bude problém v budúcnosti ochrániť pred ohryzom zverou. Vopred ďakujem! S pozdravom Peter Baláž

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Plytká pôda je vhodná pre slabo rastúce podpníky a vyžaduje dosť intenzívnu starostlivosť a zavlažovanie. Toto sú však skutočnosti, ktoré nemôžete plne zabezpečiť ako píšete. Ak sa predsa rozhodnete viac venovať pestovaniu a ochrane drevín, budete aj viac spokojný s kvalitou úrody. Nemožno vnútiť určitým druhom drevín podmienky, ktoré im nevyhovujú. Odporúčam jablone na podpník M 9, M 26 JÚLIA, TOPAZ; hrušky na podpník Dula KONFERENCIA, DIKOLOR; slivku na St. Julien JOJO a samoopelivú ČAČANSKÁ LEPOTICA. Ideálne pre výsadbu sú jamy vykopané 1x1 m.  

Otázka

Je možné sadiť hrušky v blízkosti tují? Koľko metrov majú byť od seba.  A. Okoši

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Na podpníku Plánka na vzdialenosť 4,5 m, na podpníku Dula 2 m a v tvare štíhle vreteno.

Otázka

Prosíme o radu akú marhuľu zasadiť v oblasi Veľká Maňa kde máme chalupu. Doterajšie pokusy neboli úspešné,stromy nerodili, resp. dostali"porážku", alebo vyschli po potope. Ďakujeme, Černák 

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc. 

Odporúčam na jar zasadiť odrody VEHARDA a VEĽKOPOPOVICKÁ na podpník MONTCLAR. Sú vysoko odolné voči šárke a mrazom. 

Otázka

Dobrý deň pán Hričovský . Chcela by som sa Vás opýtať, aké ovocné stromy a kríky by som mala zasadiť do svojej záhrady, ktorá sa nachádza v obci Lietavská Svinná, Žilina. Mám v záhrade staré 40 ročné stromy po mojich prarodičoch ktoré rodia. No chcela by som postupne omladiť celú záhradu. Záhrada je však v takom nešťastnom páse, ktorý často zasiahne na jar mráz. Taktiež sa v tejto lokalite vyskytuje mnoho chorôb ktoré postihujú všetky stromy aj kriky. Ďakujem s pozdravom BK.

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Veľmi dobre poznám Vašu oblasť, som odtiaľ rodákom. Odporúčam Vám tieto odrody a podpníky:

JABLONE: podpník MM106 odrody JÚLIA, RUBINOLA,TOPAZ - výborne odolné voči múčnatke a chrastavitosti;

HRUŠKY podpník DULA odrody KONFERENCIA, DICOLOR;

SLIVKY: podpník MYROBALÁN  /sadiť na vzdialenosť 7 m od seba) alebo ST. JULIEN odrody odolné voči šárke a samoopelivé HANITA, ČAČANSKÁ LEPOTICA;

ČEREŠNE: podpník GISEL A5 odrody KAREŠOVA, GAŠTANKA, RIVAN;

VIŠNE: podpník GISEL A5 samoopelivá odroda MORELA NESKORÁ.

Poprosím, nezabúdajte aj na drobné kríkové ovocie, vo Vašej oblasti sa darí všetkým druhom.

Otázka

Chcel by som sa spýtať aké druhy ovocných stromov môžem vysadiť do sadu, ktorí by som chcel založiť na nevyužívanej luke, raz do roka kosenej a v minulosti bola pôda využívana za účelom poľa. V sade by som nechcel mať iba jablone alebo hrušky ale chcel by som tam mať zopár jabloní, sliviek, hrušiek, čerešní, ringlot, moruší a broskýn a iných ovocných stromov. Sad sa bude nachádzať v obci priekopa pri Sobranciach - predhorie Vihorlatských vrchov neďaleko od slovensko-ukrajinskej hranice. Za odpoved vopred dakujem s pozdravom Martin Danilák ml. 

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Pán Danilák, v každom prípade pozemok treba poorať, zahnojiť a oplotiť. Ináč bude Vaša snaha málo platná. Odporúčam Vám:

JABLONE: na podpník MM106 odrody JÚLIA, RUBINOLA, TOPAZ, FLORINA - sú to odolné druhy voči chorobám;

HRUŠKY: na podpník DULA odrody WILIAMSOVA, KONFERENCIA, DICOLOR, LUKASOVA;

SLIVKY: na podpník ST. JULIEN odrody HANITA, ČAČANSKÁ LEPOTICA, JOJO - samoopelivé druhy, odolné voči šárke;

ČEREŠNE a VIŠNE: na podpník GISEL A5 odrody KAREŠOVA, GAŠTANKA, NAPOLEONOVA CHRUPKA, MORELA NESKORÁ;

RINGLÓTY: potrebujete dve odrody kvôli opeleniu. Na podpník ST. JULIEN odrody ZELENÁ RINGLÓTA a ALTHANOVA;

MORUŠE: na podpníky MORUŠE BIELEJ alebo ČERVENEJ odrody MORUŠA ČIERNA, MORUŠA TRNAVSKÁ;

BROSKYNE: na podpník GF 677 (zaručuje vyšší vek broskýň) odrody REDHAVEN, CRESTHAVEN

MARHULE: na podpník MONTCLAR odrody MAĎARSKÁ, VEĽKOPAVLOVICKÁ, VEHARDA

ORECH: nezabudnite aj na orech, odrody MARS, LAKE, SEIFERSDORFSKÝ - sú samoopelivé, rodia už 3. až 4. rok po výsadbe!

Otázka

Dobrý deň pán profesor. Chcem sa opýtať, či je vhodné robiť rez na jabloniach v tomto období? Ďalšia otázka - či sa môžu ešte presádzať bystrické slivky alebo je lepšie počkať do jari? Ďakujem za odpoveď.  J. Strigáč

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Rez jabloní urobte koncom februára do 15. marca a slivky presádzajte radšej na jar. Obe odporúčania platia pre obdobie, keď už nemrzne a zima ustúpila.  

Otázka

Pěkný den. Som z Bytče prosím poradit z rastom ringloty. Mám ringlotu 4roky od rodu neviem . Problém je v jej enormnom raste je rozvětvená ma4 výhony, ktore su vysoké cca 3m, kmen ma 1m netvorí korunu, rastie do výšky, je na volnom priestranstve. Zatial mala len par plodov. Dakujem. Tlusťák

Prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.

Pozdravujem do Bytče. Najprv odporúčam, aby ste sa obrátili na overeného ovocinára vo Vašom okolí, lebo treba urobiť kvalitný rez. A to alebo začiatkom apríla alebo, ak bude treba hlbší rez, tak až po zbere plodov. Aby pestovanie ringlót malo význam, potrebujete aspoň dve odrody kvôli opeľovaniu. V tom je Váš problém. Ak plody Vašej ringlóty majú zelenú farbu, tak je to odroda ZELENÁ, ak sú fialkasté, tak ALTHANOVA. Podľa toho kúpte a zasaďte na jar proťajšok a budete mať úrodu.

 

Keďže nám často chodia otázky ohľadne výsadby a starostlivosti o vínnu révu, pripájam (dúfam) niekoľko užitočných informácií :

 

Voľba odrody vínnej révy je veľmi dôležitá, keďže rastlina je veľmi citlivá na umiestnenie, pôdu, vlahu i slnko.

Svah

V severných vinárskych oblastiach vyberáme stanovisko pre výsadbu viníc vždy na svahoch orientovaných na juh. Južné svahy majú pôdy s menším obsahom humusu a samozrejme suchšie. Čo sa týka veľkosti úrody, sú na tom najhoršie, ale zato kvalita je najvyššia. Západné svahy mávajú lepšie a vlhkejšie pôdy a úroda je teda vyššia rovnako ako možnosť napadnutia viniča hubovými chorobami (kvôli dlhšie zostávajúcej rannej rose). Východné svahy sú charakteristické kolísavou úrodnosťou a náchylnosťou na zamŕzanie. Severné svahy a doliny sú na pestovanie vínnej révy zväčša nevhodné.

Slnko

Veľmi dôležitým faktorom pre rast a dozrievanie vínnej révy je dostatok slnka. Pri pestovaní vínnej révy sa mnohokrát práve kvôli tomu využívajú členité terény, zabezpečujúce dostatočné preslnenie vinice. Čo sa týka sklonu svahu, ukazujú nasledujúce čísla zlepšenie preslnenia viniča vzhľadom na sklon:

Sklon svahu         Zlepšenie preslnenia


     10°                             +20%
     20°                             +35%
     30°                             +45%
     60°                             +50%


Teplo

Vinič je teplomilná rastlina. Za optimálnu teplotu pre rast sa považuje 28-30°C, ale vinič rastie dobre aj pri 20 °C. Naopak teploty väčšie ako 40 °C, respektíve menšie ako 10 °C rast zastavujú. Na posúdenie vhodnosti pozemku na pestovanie hrozna z hľadiska teploty sa používa takzvaná suma aktívnych teplôt, respektíve suma zrenia. Vyráta sa tak, že sa spočítajú všetky teploty v rámci vegetačného obdobia (cca. od mája po plnú zrelosť hrozna) vyššie ako 10 °C. Podľa odrody hrozno potrebuje k plnej zrelosti sumár aktívnych teplôt v rozmedzí 2000 - 3000 °C. Ak túto sumu vydelíme číslom 100 mali by sme dostať číslo teoretickej cukornatosti pre daný rok. Ak je reálna cukornatosť hrozna nižšia, problém nie je v geografickej polohe.

Pôda

V krátkosti by sa dalo povedať, že vínna réva nie je príliš náročná na pôdu. Tá by mala byť ideálne teplá, mierne vlhká a kyprá (nie príliš hutná). Naopak, nedarí sa jej v pôdach hutných, zamokrených a studených. Vinič je možné pestovať aj na pôdach kamenistých, pokiaľ tieto dobre prepúšťajú vodu. Pri dobrom zavlažovaní môžete na takejto pôde dosiahnuť dokonca kvalitatívne lepšie výsledky.

Mráz

Najmenej otužilými časťami vínnej révy v tomto smere sú korene. Najodolnejšie odrody znesú poklesy teplôt v zemi do -12 °C. Skôr však menej, od -6 °C do -9 °C. Nadzemné časti môžu byť poškodené už pri poklese teplôt pod -18 °C.

Mrazuvzdorné odrody

Vyššiu odolnosť majú odrody Rizling rýnsky a vlašský, Muškát a niektoré odrody stolového vína.
Strednú odolnosť majú Veltínske zelené, Burgundské biele i modré, Rulandské, Tramín, Svätovavrinecké, Zweigeltrebe a Pálava.
Nízku odolnosť majú Müller-Thurgau, Neuburské, Sauvignon, Veltlínske červené skoré, Silván, Irsay Oliver, Frankovka a Portugalské modré.

Odrody podľa orientácie pozemku

Pre južné svahy sú vhodné Rizlingy, Burgundské biele a modré, Rulandské, Sauvignon, Veltlín zelený, Frankovka, Silván, Leánka (Feteasca), Neuburské, Svätovavrinecké, Alibernet a Pálava.
Na západné a východné svahy sa hodia Müller-Thurgau, Veltlín červený skorý, Portugalské modré, Zweigeltrebe, Muškát Ottonel, Rulandské, Svätovavrinecké a Neuburské.
Na horšie stanovištia, kde je veterno, prípadne aj na niektoré severné svahy sa môžu vysádzať Müller-Thurgau či Veltlínske červené.

Odrody podľa pôdy

Na pôdy štrkovité a piesčité sa hodia odrody Veltlínske červené rané, Svätovavrinecké, Sauvignon, Frankovka, Rizlingy, Neuburské, Leánka (Feteasca), Portugalské modré, Rulandské.
Na pôdy hlinité sa hodia Veltlínske zelené, Müller-Thurgau, Burgundské biele, Tramín červený, Silvánske zelené, Pálava, Zweigeltrebe, Svätovavrinecké a Frankovka.
Na pôdy s vyšším obsahom vápna sa hodia odrody Burgundské biele a modré, Rizling vlašský, Neuburské, Portugalské modré, Svätovavrineck
é a Frankovka.

Odrody podľa veľkosti úrod

V našich podmienkach sú úrodné a stabilné odrody Rizling vlašský i rýnsky, Müller Thurgau, Portugalské modré a Zweigeltrebe. Odrody s kolísavými úrodami sú Neuburské, Silvánske, Svätovavrinecké, Tramín, Veltlínske červené skoré, Muškát Ottonel, Irsay Oliver a Leánka (Feteasca). Ostatné odrody majú skôr stredne vysoké úrody.

Ešte zopár rád:

  • Ak chcete dorábať víno svojpomocne, mali by ste vysadiť toľko viniča, aby úroda zaplnila aspoň jeden 50 litrový sud. To znamená približne 40 - 50 koreňov.
  • Najlepšie výsledky u záhradkárov majú zvyčajne odrody Müller-Thurgau, Rizling vlašský, Rulandské, Veltlínske zelené a Veltlínske červené skoré pri bielych odrodách a Svätovavrinecké, Frankovka a Zweigeltrebe pri červených odrodách.
  • Na Slovensku vo všeobecnosti sa dosahujú lepšie výsledky skôr s odrodami bielymi ako červenými.
  • Nevysádzajte do jedného radu viac ako jednu odrodu - odrody majú väčšinou rozdielne nároky na hnojenie, postreky a slnko.
  • Sadenice sadíme zväčša na jar, ale úpravy terénu a pôdy je treba spraviť ešte rok predtým. Minimálne je nutná hlboká orba (30-60 cm) a zapravenie draselno-fosforečných hnojív do hlbších zón pôdy.